Popis produktu
Přehled výsledků mistrovství ČSSR, Evropy a světa
Rok vydání: 1999
Nakladatel: Automedia
Vazba: lepená
Formát: 150 x 210 mm
Počet stran: 71
Stav: výborný
120,00 Kč
autor: PhDr. Petr Dufek
Jen 1 skladem
Přehled výsledků mistrovství ČSSR, Evropy a světa
Rok vydání: 1999
Nakladatel: Automedia
Vazba: lepená
Formát: 150 x 210 mm
Počet stran: 71
Stav: výborný
Hmotnost | 0,12 kg |
---|
Desítky tisíc diváků proudily každý rok na automobilové závody na okruhu Havířov-Šenov. Vlastně někdy i třikrát ročně..
Dosud nezpracovaná kompletní historie padesáti dvou sportovních víkendů odhaluje nejen zašlé vzpomínky, ale přináší na světlo i řadu zajímavostí a informací, o kterých jste ještě neslyšeli.
Žádné letmé shrnutí, ale opravdový výčet všeho, co se zde událo. Po zakoupení knihy budete vědět, že tam najdete všechno a nic dalšího nebudete potřebovat. Kompletní startovní listiny a téměř kompletní výsledkový servis 208 odjetých závodů vám umožní zařadit každou fotku z vašeho archivu. Nechybí statistiky, vývoj závodní tratě od počátku až do samotného zániku okruhu.
Jako bonus přinášíme i historii automobilových závodů na nedalekém okruhu v Těrlicku, které předcházely havířovským závodům do roku 1971.
Těšit se můžete i na vzpomínky pamětníků a osobností.
Autor knihy Roman Krejčí zužitkoval vlastní zážitky ze závodů i zkušenosti s tvorbou již vydaných knih o historii závodu do vrchu v Ústí nad Orlicí a Fenoménu Ecce Homo.
Anglická verze knihy Století nejrychlejších vozů Škoda.
Výpravná kniha přibližuje stoletou historii motoristického sportu spojenou se značkami Laurin & Klement a Škoda. Můžete s v ní seznámit s úžasnými příběhy prvních závodníků na motocyklech L&K, tak jako se soutěžními hvězdami mladoboleslavské značky v čele s Johnem Hauglandem, Romanem Krestou, Arminem Schwarzem či Svatoplukem Kvaizarem. Kniha se samozřejmě věnuje i okruhovým závodům, maratonským soutěžím či autokrosu. A navíc v ní najdete zcela unikátní snímky či kresby soutěžních a závodních vozů Škoda a další desítky dobových černobílých i barevných fotografií.
Celoživotní vášeň pro motocyklové závody, pečlivé studium archivů, shromažďování vzpomínek pamětníků a dobových fotografií, programů dávno zapomenutých závodů a novinových výstrižků převedené do přehledně uspořádaných 270 stran velkého formátu v pevné vazbě. Tak vypadá opus magnum Jana Lahnera Československá silnice 1945-1955. Uznávaný motoristický historik Jan Lahner sestavil naprosto ojedinělé dílo dokumentující motocyklové závody na našich silnicích v prvním poválečném desetiletí. Každému roku z tohoto období je věnována jedna kapitola podrobně popisující jednotlivé motocyklové závody. Každou kapitolu doplňují životopisy závodníků, kteří se v těch letech na silničních závodech potkávali a tvořili tehdejší špičku. Životní osudy závodníků jakými byli Kostlivec, Bubeníček, Lucák, Dusil, Kněz, Jiří a Jaroslav Simandlovi nebo Jiří Koštíř a mnoha dalších dosud nebyly nikde zveřejněny. Podobně byly dosud veřejnosti neznámé mnohé z více než 600 černobílých fotografií, které kniha obsahuje. Poslední kapitoly obsahují technický popis zajímavých závodních motocyklů a přehledně uspořádanou tabulku všech zjištěných výsledků závodů.
Autor připravil další publikaci edice, která postupně pokrývá historií jízd a závodů na tuzemských silničních okruzích. V první předválečné části je vzpomenuto na začátky v Hořicích, Hradci Králové, Nové Pace, Bohdanči i Brandýse nad Orlicí a dalších místech. Druhá část se chronologicky věnuje poválečnému závodění z více než třiceti míst tohoto kraje – Litomyšle, Jičína, Nového Bydžova, Náchoda, Pardubic, Holic, Dvora Králové a mnoha dalších. V třetí samostatné části se seznámíte s několika výbornými závodníky, konstruktéry a mechaniky, jejichž jména se ve své době skloňovala po celé Evropě – Čeněk Junek, Vlastimil Rain, Václav Rathouský, Miroslav Felgr, Jiří Koštíř, Zbyněk Havrda. Konstruktéři, především ti motocykloví, dali uvedeným i jiným závodům punc technického vývoje a posunuli tak úroveň závodů dál. V Hradci Králové přišly na svět motocykly AHRA, ve Dvoře Králové nad Labem stroje Ravo, v Jaroměři motocykly MS, nedaleko Ústí nad Orlicí stroje Perti a ve stejném městě vstoupily stroje FGR i do nového jedenadvacátého století. A nebylo to všechno. V České Třebové vznikly motocykly VAB a v podkrkonošském Hostinném byly postaveny stroje Mali s českými motory Jawa a již zmíněným motorem AHRA. Publikace je doplněna mapkami okruhů, dobovými, dosud nepublikovanými fotografiemi a výsledky.